Batık Tırnak

Batık Tırnak 

Batık tırnak en çok karşılaştığımız tırnak problemlerindendir. Bütün yaş gruplarında görülebilir. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Dışardan gelen darbeler ile tırnak yatağı bozulur ve tırnak etin içine doğru gömülebilir. Tırnak etrafında kızarıklık, şişlik, ödem, ağrı, enfeksiyon görülebilir. Genelde ayak birinci tırnaklarında görülse de bütün tırnaklarda da görülebilir. Travma kaynaklı olarak el tırnaklarında da görülebilir. 
 
Batık tırnak nedenleri 
-Travma veya darbe,
-Yanlış tırnak kesimi,
-Dar burunlu ayakkabı kullanımı,
-Tırnakları kopararak kesme,
-Manikür ve pedikür uygulamalarının yanlış yapılması,
-Ayağı sıkan çoraplar giymek,
-Genetik yatkınlıklar,
-Önemseme ve erken önlem alınmaması,
-Tırnak kenarlarında oluşan hiperkeratoz dokusu,
-Tırnakları etkileyen metabolik hastalıklar.
 
Batık tırnak tedavisi 
 
Kliniğimizde batık tırnak tedavisinde bir çok yöntem kullanıyoruz. Tırnağın yapısına, kalınlığına ve batma derecesine göre farklı tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Muayene sırasında hangi sistemin tırnağa uygun olacağını saptayıp tedavi planlamasını yapıyoruz. Yapılan işlemler tamamen acısız ve ağrısızdır. Anestezi gerektirmez. İşlem sonrası günlük hayata dönebilirsiniz. 
 
Batık tırnak tedavisinde kullanılan sistemler 
⁃Tel sistemleri 
. 3TO tel sistemi 
. Ross-Fraser (Omega) tel sistemi 
⁃Bs spange (Bant) sistemi
⁃Tampon
⁃Onyfix
⁃Combiped
⁃Podofix
 
Kullanılan bütün sistemlerde asıl hedef tırnağı doğrultarak yeni tırnak yatağı oluşturmaktır. Etin içine gömülen tırnak doğrularak kalıcı olarak bir daha batmaması hedeflenir. Tırnağa kaldırma, esneme, çekme ve sıkıştırma kuvvetleri uygulanarak tırnak düz bir forma kavuşturulur. Tel sistemlerine diş teli gibi düşünebilirsiniz.
Tırnak battığı zaman en çok pedikür salonlarına başvurulur. Batığın çıkarılması kişiye tırnak uzayana kadar yani geçici olarak bir rahatlama sağlar ama bu yanlış bir uygulamadır. Çıkarılan tırnak tekrar uzadığında yine batar ve tırnak yatağı daha da daralmış olur. Halk arasında bilinen ve en çok kullanılan yöntemlerden biri de tırnak cerrahisidir. Tırnak cerrahisi sonrasında bakımı çok zor olur ve günlük yaşantıyı çok etkiler ve genelde acılı bir süreçtir. Bu yüzden tercih edilmemelidir.
 
Kliniğimizde yaptığımız bütün işlemler acısız ağrısızdır anestezi gerektirmez. işlem sonrası günlük hayata dönülebilir. Yürüyüş ve spor yapılabilir. Duş alınabilir. Yapılan işlemler tırnağın doğal uzama sürecini destekler ve düzenli seanslar  ile kontrollü olarak Tırnağın 
doğrultulması hedeflenir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Footclean Ayak Sağlığı Nişantaşı

Podolog Gülistan Güngörür

Meşrutiyet mah. Rumeli cad. Matbaacı Osmanbey Sokağı no:36 kat:5 Daire:501
Bekiroğlu iş merkezi Nişantaşı
Nişantaşı/İstanbul

yol tarifi