Çatlak Topuk

Çatlak Topuk

Derinin elastikiyetini kaybetmesi ve uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak topukta kuruma ve çatlama ortaya çıkabilir. Nem kaybı arttıkça nasır dokusu artar ve derin ragatlar oluşabilir. Çatlak topuğun oluşmasında pek çok etken vardır; basış ve duruş bozuklukları, aşırı kilo, metabolik hastalıklar(şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu), ayağın yeterli nemlendirilmesi, yanlış ayakkabı seçimleri. En yaygın olarak kuru cilt yapısına sahip olan bireyler ve şeker hastaları risk grubundadır. 
Görüntü olarak ve sağlık açısından kişinin yaşam konforunu düşürür. Bazen acılı olabilir, çatlaklar arttıkça ve derinleştikçe mikroorganizmalara giriş kapısı olur. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmeli ve
düzenli bakımları yapılmalıdır. Topuklarda pullanma, kuruma, kanama, kaşınma belirtileri arasındadır. Tedavi edilmeyen vakalarda enfeksiyon ayakta durmakta zorluk ve yürümede ağrı şikayetleri görülebilir. 
 
Çatlak topuk bakıma nasıl yapılır ?
Muayene sırasında derinin durumuna göre tedavi planlaması yapılır. Podoloji cihazı ile kişiye özel steril süreceler ile mekanik temizliği yapılır sonrasında derinin durumuna göre nemlendirici önerimi yapılır. Düzenli periyotlar ile bakım planlaması yapılır. İşlem tamamen acısız ve ağrısızdır. İşlem sonunda günlük hayata dönülebilir. Yapılan mekanik temizlik işlemi sonrasında ayak fazla baskıdan kurtulur ve rahatlama hissedilir. Düzenli periyotlarla bakım yapılırsa çatlak topuklardan tamamen kurtulmak mümkündür.

 

Footclean Ayak Sağlığı Nişantaşı

Podolog Gülistan Güngörür

Meşrutiyet mah. Rumeli cad. Matbaacı Osmanbey Sokağı no:36 kat:5 Daire:501
Bekiroğlu iş merkezi Nişantaşı
Nişantaşı/İstanbul

yol tarifi